Sernik pieczony przez Babcię i Mamę mojego Znajomego (od której mam przepis). To jeden z tych serników, do pieczenia których warto zakupić dobry ser w kostce i zmielić go samodzielnie. Jeden z moich ulubionych serników 😉
Sernik z kakaową kruszonką (zwany królewskim)
WydrukujSkładniki
Ciasto:
- 400 g mąki (polecam typ 650)
- 2 łyżki kakao
- 3 łyżki kwaśnej śmietany
- 150 g cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g zimnego masła
Masa serowa:
- 1 kg sera (3-krotnie zmielonego, nie “z wiaderka”)
- 100 g masła
- 200 g cukru
- 5 jajek
- 2 łyżki mąki (skrobi ziemniaczanej) albo 1 opakowanie budyniu śmietankowego 40 g
- skórka otarta z 1 sparzonej cytryny
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Wykonanie
Kakaowe ciasto kruszonkowe:
Ciasto zarobić jak ciasto kruche: wszystkie składniki wrzucić do miski robota kuchennego z zamontowanymi końcówkami tnącymi (mąkę przesiewamy z proszkiem, masło kroimy w kostkę), pulsacyjnie zmiksować kilka razy aż do rozdrobnienia masła. Ciasto przełożyć na stolnicę i szybko, energicznie zarobić – wyrabiać aż do zaabsorbowania masła. Oczywiście ciasto można od samego początku wyrabiać na stolnicy, wtedy zamiast rozdrabniać składniki w robocie, masło siekamy z pozostałymi składnikami na stolnicy. Ciasto będzie dość kruche i łamliwe, należy podzielić ja na dwie części, jedną wsadzić do zamrażarki, a drugą do lodówki.
Masa serowa:
Masło stopić, ostudzić. Jajka ubić na puszystą, białawą masę z cukrem. Stopniowo, po łyżce, dodawać ser. Cały czas miksując, dodać przestudzone masło, skórkę z cytryny, skrobię oraz proszek, dokładnie wszystko połączyć.
Przygotować foremkę – okrągłą o średnicy około 23 cm albo kwadratową o boku ok 25 cm. Dobrze jest, aby foremka była dość szeroka, bo wtedy sernik ładnie wygląda, odradzam więc keksówkę. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia albo smarujemy tłuszczem i wysypujemy bułką tartą. Spód foremki wyklejamy ciastem (ja swoje po prostu odrywałam po kawałku i rozpłaszczałam na dnie, jeśli uda się rozwałkować to pewnie będzie to elegantszy sposób). Na ciasto wylewamy masę serową, a na jej wierzch ścieramy wyjętą z zamrażarki drugą połowę ciasta, na tarce o grubych oczkach. Pieczemy godzinę w temperaturze 180 stopni Celsjusza (wstawiamy do nagrzanego piekarnika). Po upieczeniu wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i tam zostawiamy sernik do całkowitego ostygnięcia. Podajemy po schłodzeniu w lodówce.
Uwagi:
Ciasto jest bardzo kruche, czekoladowe w smaku, idealnie słodkie. Wstawione do lodówki nie wilgotnieje zachowując swoje walory. Sernik jest dość słodki (ja ilość cukru i tak sporo zmniejszyłam), ciekawy w smaku. Jeden z moich faworytów, zdecydowanie. Jadłam go też w wersji z rodzynkami, również bardzo dobrej - garść rodzynek należy sparzyć wrzątkiem i obsypać łyżką mąki przed dodaniem do masy serowej (nie opadną na dno).
20 komentarzy
Takie przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie sa czesto naprawde niezwykle 🙂
Sernik wyglada naprawde super!
Lubię takie serniki.
Ale ja w ogóle kocham serniki.
To dziwne, ale jeszcze takiego nie robiłam. Z czekoladowym ciastem. Owszem, sernikobrownies było, ale takiego, tradycyjnego dla wielu, jeszcze nie.
Przy najbliższej okazji będę musiała spróbować.
😉
Bardzo lubię serniki z ciemną kruszonką. Niedawno sama robiłam i bardzo nam smakował:)
Kubełku, ten sernik wygląda obłędnie. Napewno kiedyś wypróbuję ten przepis. Kiedyś robiłam na ciemnym spodzie i z kakaową kruszonką, muszę przyznać że bardzo mi takie serniki smakują. Pozdrawiam cieplutko 😉
Kubelku mam wrazenie, ze jestes specjalistka od sernikow 🙂
Sernik wygląda rewelacyjnie, stare przepisy są najlepsze.
Smaczny serniczek zrobiłaś:)
u mnie dziś do kawy identyczny sernik!
ale zbieg okoliczności xd
Rodzinne przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie to prawdziwy skarb.
Sernik wygląda przepysznie :).
bardzo lubię takie kontrastowe wypieki, które na dodatek są przepyszne 🙂
Uwielbiam serniki z dużą ilością ciasta 🙂
Ja też jestem miłośniczką serników ;-D Właśnie w lodóweczce czeka na mnie serek.. chyba coś z tego zmontuję ;-D
http://www.przysmakiewy.pl
Upiekłam! Pyszny:).
Amy, cieszę się ogromnie, że smakował 😉
Witam
Chciałam się upewnić, czy można użyć sera z wiaderka?
Można, za pierwszym razem właśnie takiego użyłam 😉 Ale od razu wiedziałam, że lepszy byłby z mielonego sera… Przy wyborze sera z wiaderka ważne jest, żeby był to ser mielony, a nie serek kremowy z mleka w proszku, wody i podpuszczki. Takie nadają się jedynie na serniki na zimno albo ewetualnie jakieś "kolorowe" np. czekoladowe. Oczywiście uda się z każdego, tylko konsystencja będzie nieco inna.
a do ciasta nie dodaje sie jajek???
Ten typ sernika piecze moja teściowa i bardzo mi smakuje. Jednak powiedziała, że sernik trudno zrobić, więc się do tego nie zabierałam. Ale kiedy naszła mnie ogromna ochota na ciasta i zbiżał się okres świateczny postanowiłam stawić czoła wyzwaniu! Okazało się, że sernik jest prosty do zrobienia i na dodatek wyszedł przepyszny! A największą pochwałą było stwierdzenie mojego męża: "Lepszy niż mojej mamy"! Aha, więc na prawdę zachęcam do zrobienia tego ciasta! Teraz piekę go prawie co tydzień bo znika w oka mgnieniu. Ja oczywiście dodałam do przepisu swoje kilka groszy 😉 min. rodzynki. SMACZNEGO!
Cieszę się, że się udał i smakował 🙂
Witam
sernik pycha ja trochę do masy serowej dodałam 100gr kokosu pozdrawiam
Klaudia