Sernik wiedeński, czyli po prostu sernik pieczony bez spodu. Najprostszy z możliwych, z nutką wanilii, skórki cytrynowej i skórki pomarańczowej, posypany cukrem pudrem lub polany czekoladą. Pyszny! Najlepszy z sera mielonego własnoręcznie, ale uda się także z twarogu z “wiaderka” – podpowiem, czym kierować się przy wyborze (sekcja “uwagi”). Zachęcam do wypróbowania 😉

Sernik wiedeński
WydrukujSkładniki
Na masę serową:
- 1 kg tłustego twarogu (zmielonego 3-krotnie)
- 2 łyżki skrobi zieminaczanej lub kukurydzianej albo 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 100 g masła, stopionego i ostudzonego
- 8 jajek
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii
- skórka otarta z 1 umytej, sparzonej, niewoskowanej cytryny
- 2-3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
Na polewę:
- 100 g czekolady mlecznej
- 2-3 łyżki śmietanki kremówki 30%
Wykonanie
Wszystkie składniki sernika powinny być uprzednio wyjęte u ogrzane do temperatury pokojowej.
Piekarnik nagrzać do temperatury 170 stopni Celsjusza.
Dno okrągłej foremki o średnicy 23-24 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki masy serowej i krótko zmiksować, tylko do połączenia się składników na jednolitą masę. Masę przelać do foremki, piec w temperaturze 170 stopni Celsjusza przez 60 minut, aż środek sernika będzie ścięty i sprężysty. Podczas pieczenia kontrolujemy sernik co jakiś czas – jeśli wierzch zbyt mocno się rumieni pod koniec pieczenia, należy nakryć go folią aluminiową lub zmniejszyć temperaturę pieczenia. Studzić stopniowo – po upieczeniu zostawić w uchylonym piekarniku, po jakimś czasie zestawić na blat i pozostawić do zupełnego ostudzenia.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej wraz ze śmietanką, nie mieszając. Po całkowitym rozpuszczeniu czekolady połączyć na jednolitą masę, wylać na ostudzony sernik, rozsmarować nożem. Sernik schłodzić przed podaniem przez kilka godzin.
Uwagi:
Do sernika dodajemy skrobię (mąkę) ziemniaczaną lub skrobię kukurydzianą (mazeinę). Jako alternatywę można dodać 1 opakowanie budyniu waniliowego albo śmietankowego lub, ostatecznie, 2 łyżki mąki pszennej.
Jeśli nie dysponujemy drobnym cukrem, można zastosować cukier puder.
Aby nadać sernikowi bardziej puszystą strukturę, jajka można ubić z cukrem przed dodaniem do masy. Sernik z ubitymi jajkami może jednak wyrosnąć i opaść, co może sprawić, że nie będzie równy.
Jeśli nie dysponujemy ekstraktem z wanilii (ekstrakt to nie olejek czy aromat waniliowy!), część cukru można zastąpić cukrem waniliowym (nie wanilinowym) lub dodać do masy ziarenka wyskrobane z 1 laski wanilii.
Sernik z tego przepisu można upiec także w foremce keksówce o wymiarach około 12 x 30 cm lub większej foremce o wymiarach zbliżonych do 20 x 25 cm (serniki będą różniły się wysokością).
Sernik wiedeński to jeden z tych serników, do których przyrządzenia warto pokusić się o ser mielony własnoręcznie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy poszukać dobrej jakości twarogu w wiaderku. Ser taki powinien mieć w składzie jedynie mielony twaróg (i ewentualnie śmietankę), nie powinien zawierać masła, cukru, zagęstników. Polecam marki Piątnica (tłusty, słodki twarożek), Mlekowita (twaróg Hanusi, dosyć kwaśny). Inne dobre serki polecane przez polskie blogerki to także Delfiko i twaróg sernikowo -kanapkowy "Mój Ulubiony". Na serze "w wiadeku" nie warto oszczędzać - tańsze często są bardzo wodniste, nadają się ewentualnie do sernika na zimno, ale nie do pieczenia. Sernik z sera z wiaderka gorszej jakości będzie mieć inną strukturę - będzie piankowy, galaretowaty i może wymagać dłuższego czasu pieczenia.
Jeśli pieczesz sernik po raz pierwszy i masz wątpliwości, zapoznaj się z informacjami zawartymi w poście ABC pieczenia serników.
13 komentarzy
Jakby mi tak wychodziły serniki, tez bym je zjadała kilogramami ;P
yeah, super sernik!
No to prawie ekologiczny:). Wygląda przepisowo – ładnie puszysty:)
Pyszny!
Ja też przepadam za sernikami.
Hehe i ja mógłbym jeść sernik łyżkami..jak dla mnie to ciasto nad ciastami! Pysznie wygląda..
potwierdzam, byłby idealny z rodzynkami!:)
w tej chwili włożyłam do piekarnika mam nadzieje że będzie smaczny .pozdrawiam I ŻYCZĘ ZDROWYCH WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.
Jest świetny robiłam go już wiele razy i za każdym razem wychodzi puszysty. Prosty i szybki 😉 👍 POLECAM!!
Dawno nie jadłam takiego tradycyjnego sernika:)
Sernika wiedeńskiego nie jadłam już wieki, zapomniałam o nim! Dzięki za przypomnienie :))) Pięknie się prezentuje <3
Jadłam go w wigilię, tylko zamiast cukru pudru była kratownica z czekolady 🙂
Dlaczego ten sernik można upiec "także" w innych formach, skoro nie była podana wielkość formy?
Ależ była 😉 "Dno okrągłej foremki o średnicy 23-24 cm wyłożyć papierem do pieczenia."