Klasyczne rogaliki drożdżowe, które nadziewamy, marmoladą, czekoladą lub kremem typu Nutella. Najlepsze z kubkiem pysznej kawy, z mlekiem albo gorącą czekolady. Dobre o każej porze roku, dnia i nocy. Pokochaja je i dzieci i drośli, gorąco polecam!
Rogaliki drożdżowe z marmoladą
SKŁADNIKI
- 500g mąki pszennej (typ 500, 550)
- 15 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant*
- 250 ml mleka
- 100g cukru
- 60 g masła
- 3 żółtka
- skórka otarta z 1 sparzonej cytryny
- 1 opakowanie cukru z wanilią (16g) lub łyżeczka ekstraktu waniliowego
- szczypta soli
do nadziania:
- marmolada, czekolada, Nutella
WYKONANIE
Ciasto drożdżowe:
Mąkę przesiać.
Zrobić zaczyn*: drożdże zasypać 2 łyżkami cukru, lekko rozetrzeć. Dolać letnie mleko (połowę) i tyle mąki, aby zaczyn miał konsystencję gęstej śmietany. Pozostawić pod przykryciem w ciepłym miejscu, aby "ruszył".
Masło stopić, ostudzić.
W międzyczasie żółtka utrzeć z cukrem na gęstą, puszystą masę (dobrze utarte żółtka powinny spływać z łopatek miksera stróżką, która na powierzchni masy utworzy wstążkę).
Gdy rozczyn podwoi swą objętość (po 5-10 minutach), wlać go do miski z przesianą mąką, dokładnie zbierając zawartość naczynia ze ścianek.
Dodać pozostałe mleko, utarte żółtka, cukier waniliowy i skórkę z cytryny. Zacząć wyrabiać ciasto (ręcznie lub w mikserze). Wyrabiać starannie, aby w ciasto weszło jak najwięcej powietrza. Jeśli ciasto jest twarde, dodać więcej mleka.
Kiedy utworzy się zwarta, lekko lśniąca kula, stopniowo zacząć dodawać tłuszcz, dokładnie wrabiając go w ciasto za każdym razem.
Ciasto uformować w zgrabną kulkę i przełożyć do czystej, większej miski (można ją lekko matłuścić) i szczelnie przykryć. Odstawić do wyrośnięcia do podwojenia objętości (na około 1,5 - 2 godziny).
Formowanie ciasta:
Ciasto dzielimy na 4 części, każdą rozwałkowujemy na koło o grubości 3-4 mm. Ostrym nożem kroimy ciasto na 8 części, tak, by powstały trójkąty. Na środku każdego kawałka ciasta układamy nieco marmolady i rolujemy, układamy na blaszce. Teraz tak zlepiamy i układamy rogi ciasta, aby całość przybrała kształt rogalika. Dokładne zlepienie jest bardzo ważne, inaczej nadzienie wypłynie z rogalików podczas pieczenia.
Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na czas nagrzewaia piekarnika, który nastawiamy na 170 stopni Celsjusza.
Wypiek roaglików:
Przed wstawieniem po piekarnika rogaliki smarujemy roztrzepanym białkiem.
Rogaliki pieczemy 12-15 minut w temperaturze 170-180 stopni (do zrumienienia).
UWAGI
* Jeśli używamy drożdży suchych, pomijamy ten krok i dodajemy drożdże bezpośrednio do przesianej mąki. Wtedy całość mleka (1 szklanka) i cukru dodajemy podczas wyrabiania ciasta.
3 komentarze
Od dawna mam ochotę na takie rogaliki jednak te drożdze jak zawsze mnie odstraszają, chyba z lenistwa 😉
Wyglądają prze-bosko!!!!
Mhmh.. poproszę takich kilka 😉 Wspaniałe.. w sam raz do herbatki waniliowej 😉
http://www.przysmakiewy.pl