Sernik cappuccino – sernik o lekkim posmaku kawy, który zadowoli zarówno jej zwolenników jak i osoby na co dzień stroniące od tego napoju. Jeśli macie w domu niewykorzystane opakowanie „kawy” cappuccino, już wiecie, co należy z nim zrobić 😉 Miłośnikom kawy podpowiadam – kawowy smak sernika można dodatkowo podkreślić jej dodatkiem w postaci naturalnej.
A jeśli ten przerpisł przypadł Ci do gusutu, zachęcam także do wypróbowania przepisu na sernik kawowy.
Sernik cappuccino
SKŁADNIKI
na spód:
- 250 g ciastek typu markizy z nadzieniem kakaowym (np. "Hitów")
- 25 g masła
- 1 łyżka kremu typu Nutella
na masę serową:
- 1 kg sera na sernik z wiaderka*
- 7 jajek
- 1 szklanka drobnego cukru
- 150 g masła, stopionego i ostudzonego
- 1 opakowanie (110g) kawy cappuccino w proszku (instant)
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżeczka mielonej kawy naturalnej, opcjonalnie
na polewę:
- 2 czekolady białe
- 100 ml śmietany kremówki
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
WYKONANIE
Wszystkie składniki powinny być uprzednio wyjęte z lodówki i ogrzane do temperatury pokojowej.
Okrągłą foremkę o średnicy około 23-24 cm wykładamy papierem do pieczenia (zamykamy arkusz papieru pomiędzy jej spodem a obręczą, nie ma potrzeby wykładania boków).
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 160 stopni Celsjusza.
Spód:
Ciastka markizy umieszczamy w malekserze/blenderze i mielimy do uzyskania konsystencji mokrego piasku. Dodajemy masło, blendujemy. Masę ciasteczkową przekładamy do przygotowanej wcześniej formy, rozprowadzamy, wyrównujemy. Odstawiamy do lodówki.
Masa serowa:
Wszystkie składniki masy serowej umieszczamy w misie miksera i ucieramy tylko do uzyskania jednolitej konsystencji i rozbicia wszystkich grudek. Nie miksujemy dłużej - spowoduje to niepotrzebne napowietrzenie masy, co może skutkować rośnięciem i pękaniem sernika w pieczeniu. Amatorzy kawowych smaków mogą podkręcić smak sernika poprzez dodatek 1-2 łyżeczek kawy naturalnej.
Gotową masę przelewamy na ciasteczkowy spód. Formę z sernikiem umieszczamy w uprzednio nagrzanym piekarniku. Pieczemy 60 minut w temperaturze 160 stopni Celsjusza, aż środek będzie wyraźnie ścięty. Po upieczeniu uchylamy drzwiczki piekarnika, wypuszczamy parę wodną, a sernik zostawiamy do przestudzenia w piekarniku.
Polewa kawowa:
Czekoladę wraz ze śmietanką topimy w kąpieli wodnej, mieszamy dopiero po całkowitym rozpuszczeniu się czekolady, dodając 1 łyżeczkę kawy rozpuszczalnej. Tak przygotowana polewa zachowuje jest miękka i łatwo ją pokroić. Całość zdejmujemy z nad pary i pozostawiamy do ostudzenia (i zgęstnienia) na około 1-2 godziny. Tężejącą polewą dekorujemy wierzch sernika.
UWAGI
Jeśli pieczesz sernik pierwszy raz, przeczytaj również jak upiec perfekcyjny sernik.
Sernik z tego przepisu pieczemy metodą tradycyjną i bardzo ważne jest tu wybranie dobrej jakości sera. Użyłam sera z wiaderka, gdyż jest on zazwyczaj bardzo gładki i ładnie, równomiernie się zabarwia, dzięki czemu ciasto wygląda pysznie i estetycznie. Moje ulubione marki to Piątnica (tłusty i słodki, można zmniejszyć ilość użytego masła) oraz Mlekowita (twaróg Hanusi).
Wybierając ser w wiaderku, należy zwrócić uwagę na skład - powinien być on jak najkrótszy i nie powinien zawierać mleka w proszku, zagęszczaczy, stabilizatorów, gumy guar, kargenu, masła, cukru. Jeśli na powierzchni sera widoczna jest duża ilość serwatki lub wydaje nam się on "mokry" - przed przystąpieniem do przygotowania sernika należy odsączyć go z nadmiaru wody, np. umieszczając na kilka godzin na drobnym sicie.
1 komentarz
To zdecydowanie coś dla mnie, aż mi ślinka cieknie! 🙂