Leczo – tradycyjna potrawa jednogarnkowa w letnim sezonie. Do jej przygotowania użyłam kiełbasy, ale można wykorzystać także mięso mielone, mięso z piersi kurczaka bądź indyka albo dobrej jakości parówki. To pełna warzyw potrawa, która godzi zwolenników mięsa z wielbicielami warzyw. Polecam 😉

Leczo z kiełbasą na ostro
WydrukujSkładniki
- 1 laska kiełbasy (np. podwawelskiej), ok 225 g
- 1 cebula, biała lub czerwona
- 1 duża cukinia
- 2 papryki (żółta i czerwona)
- 1 papryczka chilli
- garść pomidorków koktajlowych lub 1 świeży pomidor lub
- 1 butelka passaty pomidorowej (użyłam 690 ml) lub 2 puszki krojonych pomidorów
- 1 łyżeczka papryki ostrej (lub słodkiej, w łagodniejszej wersji)
- 1 łyżeczka suszonej bazylii + świeża bazylia do dekoracji
- zmielone: sól morska, pieprz kolorowy, do smaku
- 1/2 łyżeczki cukru
- 2 łyżki oleju
Wykonanie
Na dużej, głębokiej patelni lub w szerokim rondlu rozgrzewamy olej. Wrzucamy drobno posiekaną cebulę, smażymy 2-3 minuty, aż lekko się zeszkli. Dodajemy pokrojoną w grubą kostkę kiełbasę, podsmażamy razem z cebulą przez kolejne 2-3 minuty. Dodajemy papryczkę chilli, paprykę w proszku, pokrojone w kostkę papryki i cukinię (obraną), lekko solimy. Dusimy przez około 7-10 minut mieszając od czasu do czasu. Dolewamy passatę, dorzucamy pokrojone pomidorki, doprawiamy solą i pieprzem. Dusimy pod przykryciem przez kolejne 10 minut. Pod koniec gotowania potrawę doprawiamy cukrem, papryką w proszku i bazylią. Podajemy z dobrym pieczywem.
Uwagi:
Aby nasza potrawa była nie tylko pyszna, ale i piękna i zdrowa, postarajmy się użyć składników w różnych kolorach: czerwonej cebuli, kolorowych pomidorków, czerwonej i żółtej papryki. Jeśli dysponujemy młodą cukinią o cienkiej i miękkiej skórce lub jej wersją "baby" można użyć dwóch kolorów (zielonego i żółtego) i zrezygnować z jej obierania. Potrawę udekorujmy świeżymi ziołami.
Fani łagodniejszych smaków mogą zrezygnować z dodatku chilli, a paprykę ostrą zastąpić słodką. Z kolei amatorzy intensywnych smaków mąką chcieć przyprawić potrawę papryką wędzoną (w mniejszej ilości, 1/2 łyżeczki).
Swoje leczo przygotowałam w wersji z twistem, nieco zdrowszej i typowo polskiej - z cukinią, z dodatkiem bazylii, podsmażoną na oleju. Aby zachować tradycyjny węgierski charakter tej potrawy można zrezygnować z dodatku śródziemnomorskich ziół, a leczo przygotować na smalcu i doprawić czosnkiem. Klasyczne węgierskie leczo raczej nie zawiera też cukinii, ale cebulę oraz paprykę (czerwoną i białą, podłużną) i pomidory, w zbliżonych ilościach.
Pamiętajmy, aby potraw z dodatkiem pomidorów zawsze doprawić szczyptą cukru, który uwydatnia ich słodki smak.