Chlebek śniadaniowy ze skórką pomarańczową – aromatyczny i bardzo szybki do przygotowania 😉 Ciasto drożdżowe zarabiamy poprzedniego dnia, na noc umieszczamy w lodówce, pieczemy rano i możemy cieszyć się świeżym pieczywem na śniadanie. Dobrze smakuje zarówno ze słonymi jak i słodkimi dodatkami, warty wypróbowania!

Chleb ze skórką pomarańczową
WydrukujSkładniki
- 500 g mąki pszennej
- ok. 180 ml wody (3/4 szklanki)
- 125 ml mleka (1/2 szklanki)
- 30 g masła, stopionego i ostudzonego
- 2 łyżki cukru
- 1,5 łyżeczki soli
- 15 g drożdży świeżych lub 1 opakowanie suchych
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
Wykonanie
Rozczyn
Uwaga: Jeśli używamy drożdży suchych ten etap pomijamy 😉
Drożdże zasypujemy cukrem, zalewamy ciepłym mlekiem i lekko rozcieramy. Dodajemy szklankę mąki (stopniowo, taką ilość, by otrzymać masę o konsystencji kwaśnej śmietany), delikatnie, niedbale mieszamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu, pod przykryciem, do wyrośnięcia na około 15 minut.
Przygotowanie ciasta:
Przesianą mąkę (ilość pomniejszoną o tą zużytą do przygotowania rozczynu) umieszczamy w misie miksera, dodajemy rozczyn, letnią wodę, sól. Jeśli używamy suchych drożdży, dodajemy je do składników. Rozpoczynamy wyrabianie ciasta, stopniowo dodając stopione masło. Ciasto wyrabiamy przez kilka minut, aż uformuje się w gładką, jednolitą kulę i będzie odstawało od ścianek naczynia. Dodajemy skórkę pomarańczową i jeszcze raz krótko wyrabiamy. Ciasto można także wyrabiać ręcznie – warto wtedy zwilżyć dłonie olejem, aby ciasto do nich nie przywierało. Wyrobione cisto przykrywamy folią i umieszczamy w lodówce na całą noc. Uwaga – ciasto nieco urośnie.
Przygotowanie do pieczenia:
Ciasto wyjmujemy z lodówki na blat i pozostawiamy na około 15 minut. Po tym czasie lekko je przerabiamy na oprószonej mąką stolnicy i umieszczamy w prostokątnej foremce o wymiarach 12 x 30 cm lub innej o podobnej wielkości. Pozostawiamy do wyrośnięcia, pod przykryciem, w ciepłym miejscu, przynajmniej na wysokość foremki.
Wypiek:
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 160-170 stopni Celsjusza. Chlebek pieczemy około 50-60 minut, aż wierzch będzie wyraźnie rumiany. Jeśli wiemy, że piekarnik piecze nierównomiernie obniżamy temperaturę pieczenia o około 30 stopni i pieczemy z termoobiegiem. Po upieczeniu i krótkim przestudzeniu delikatnie wyjmujemy chleb z foremki i pozostawiamy do wystygnięcia.
