Tort truskawkowy z mascarpone i bitą śmietaną – tort z najlepszym kremem truskawkowym na bazie świeżych truskawek! Kwintesencja smaku lata 😉 Dosyć prosty i szybki w wykonaniu. Jeśli naprawdę się spieszymy, można zrezygnować z przygotowania osobnych biszkoptów i przygotować jeden, a następnie go rozkroić. Tort przygotowałam w formie naked cake, ale ilość kremu powinna wystarczyć również na obłożenie boków. Polecam!
A jeśli akurat macie ochotę na tort truskawkowy w środku zimy, polecam przepis na tort z masą z truskawek liofilizowanych, który pozwoli Wam cieszyć się smakiem lata cały rok 😉
Tort truskawkowy z mascarpone i bitą śmietaną
SKŁADNIKI
Biszkopty:
2 razy po:
- 2 jajka, w temp. pokojowej
- 1/2 szklanki przesianej mąki tortowej (typ 405, 450)
- 1/3-1/2 szklanki drobnego cukru
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki octu lub soku z cytryny
- 2 łyżeczki oleju
Krem truskawkowy:
na puree:
- 20 dużych truskawek
- 3 łyżki cukru
krem:
- 500 g serka mascarpone
- 500 ml śmietanki 36%
- 2 łyżki cukru pudru
- truskawki z puree
- 20 truskawek, pokrojonych
poncz:
- sok zlany z truskawek
- woda mineralna
- sok z połowy z cytryny
- 2 łyżki wódki
WYKONANIE
Biszkopty:
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 160 stopni Celsjusza.
Dno foremki wykładamy papierem do pieczenia. Mąkę przesiewamy przez sitko.
Białka oddzielamy od żółtek, bardzo ostrożnie, ani kropelka żółtka nie powinna znaleźć się w białkach.
Żółtka zasypujemy proszkiem do pieczenia, dodajemy sok z cytryny i mieszamy. Robimy do w wysokim naczyniu, ponieważ masa urośnie.
Białka ubijamy w naczyniu szklanym lub ze stali nierdzewnej, do momentu aż zwielokrotnią objętość i przybiorą sztywną konsystencję.
Nie przerywając ubijania rozpoczynamy dodawania cukru, po łyżce. Przed każdą następną porcją cukru czekamy, aż poprzednia porcja zostanie wchłonięta przez masę i ulegnie rozpuszczeniu.
Po dodaniu cuku miksujemy jeszcze chwilę, aż masa nabierze połysku, a wszystkie drobinki cukru rozpuszczą się. Nie miksujemy przesadnie długo, gdy do masy wtłoczymy zbyt dużo powietrza biszkopt może spektakularnie urosnąć, a następnie spektakularnie opaść.
Do białek dodajemy masę z żółtek i całość łączymy na gładką masę, na niskich-średnich obrotach miksera, tylko do połączenia się wszystkich składników.
Do masy jajecznej przesiewamy mąkę i delikatnie mieszamy (szpatułką od góry do dołu, okrężnymi ruchami lub mikserem na wolnych obrotach). Mieszamy tylko do otrzymania jednolitej konsystencji. Mieszamy zawsze tylko w jedną stronę, by nie rozerwać włókien glutenu, które będą "stelażem" naszego biszkoptu.
Dodajemy olej i jeszcze raz delikatnie mieszamy, okrężnymi ruchami.
Ciasto przelewamy do foremki i pieczemy przynajmniej 22 do 25 minut w temperaturze 160 stopni Celsjusza (bez termoobiegu). Ciasto sprawdzamy patyczkiem szaszłykowym wbijając go w środek biszkoptu - jeśli nie osadza się na nim surowe ciasto, patyczek jest suchy i ciepły po wyjęciu, to ciasto jest gotowe.
Biszkopt zostawiamy w wyłączonym, uchylonym piekarniku do lekkiego ostudzenia, wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy do pełnego ostudzenia. Dopiero wtedy oddzielamy go delikatnie od brzegów formy np. cienką szpatułką do dekoracji tortów. Biszkopty przechowujemy ułożone jeden na drugim w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Krem truskawkowy do tortu z mascarpone i bitą śmietaną:
Truskawki na puree rozgniatamy widelcem, zasypujemy cukrem. Zostawiamy do momentu, gdy puszczą sok (kilka godzin lub całą noc w lodówce). Sok zlewamy (posłuży do naponczowania biszkoptu). Truskawki jeszcze raz rozgniatamy na jak najmniejsze kawałki.
Serek mascarpone i śmietanę umieszczamy w misie miksera (składniki powinny być dobrze schłodzone, min. 12 godzin), zaczynamy ubijanie od wolnych obrotów, stopniowo je zwiększając. Gdy krem jest już gęsty dodajemy cukier puder i puree truskawkowe, wszystko jeszcze przez chwilę ubijamy. Krem powinien być puszysty, sztywny - należy dobrze uchwycić moment, gdyż zbyt długo ubijany krem śmietanowy może zamienić się w masło! Do kremu dodajemy pokrojone truskawki, mieszamy szpatułką lub łyżką.
Poncz:
Sok z truskawek dopełniamy wodą mineralną do objętości 250 ml (1 szklanka), dodajemy sok z cytryny i wódkę.
Składanie tortu:
Biszkopty oddzielamy od papieru. Pierwszy biszkopt układamy na paterze (wierzchem do spodu) i nasączamy 5-6 łyżkami ponczu. Nakładamy około około 4 łyżki kremu i niedbale rozsmarowujemy. Analogicznie postępujemy z 2 biszkoptem.
Wierzch tortu dekorujemy resztą kremu za pomocą worka cukierniczego i tylek, ozdabiamy świeżymi owocami bądź kwiatami.
Podajemy schłodzony przez minimum kilka godzin - tort najlepiej smakuje dobrze schłodzony, po 12 godzinach od przygotowania, gdy smak truskawek przeniknie do biszkoptów. Przechowujemy w lodówce maksimum 3 dni.
UWAGI
Do tortu typu naked cake zawsze piekę osobne biszkopty. Można przygotować biszkopt z 4 jajek i rozkroić go na 2 części.
7 komentarzy
Piękne ciasto! Bardzo efektowne 😉
http://cynamon.net.pl
no to ja poproszę kawałek bo wygląda bardzo kusząco 🙂
Ps. zapraszam do mnie na konkurs 🙂
Wow, to jest wspaniałe! :O Masz talent!
Wygląda bajecznie! I na pewno jest bardzo, bardzo smaczne 🙂
Uwielbiam torty typu naked cake. Są takie "surowe", a jednocześnie bardzo eleganckie. Twój musi smakować bajecznie – to zdecydowanie moje smaki 🙂
chylę czoła, ta wielowarstwowość świadczy o kunszcie:)
Wygląda pięknie! 🙂