Pavlova, która miała być red velvet, ale barwnik nie podołał 😉 Różowa jest jednak urocza. W sezonie letnim można udekorować ją świeżymi owocami (malinami, truskawkami, jagodami, jeżynami), teraz warto zużyć owoce z konfitur (np. wiśnie) w ramach przygotowania miejsca na nowe.
Piętrowa pavlova
WydrukujSkładniki
Piętrowa pavlova:
- 8 białek w temperaturze pokojowej
- 2 niepełne szklanki drobnego cukru, można użyć drobnej demerary (400g)
- 2 łyżki soku z cytryny (20 ml)
- 1 łyżka skrobi kukurydzianej (10g)
- barwnik w żelu – różowy lub czerwony
- szczypta soli
Krem:
- 500 g śmietany kremówki 36%, schłodzonej minimum 12 godzin
- 2-3 łyżki cukru pudru waniliowego, do smaku
Dodatkowo:
- owoce w żelu lub gęstej konfiturze albo świeże owoce
Wykonanie
Pavlova:
Piekarnik nagrzać do 120 stopni Celsjusza.
W dużej misie ubijamy białka ze szczyptą soli, gdy wielokrotnie zwiększą objętość i przybiorą formę sztywnej piany rozpoczynamy dodawanie cukru. Cukier dodajemy stopniowo, po łyżce, cały czas miksując. Od momentu, gdy zużyjemy cały cukier ubijamy jeszcze chwilę, do momentu, aż w masie nie będą wyczuwalne kryształki cukru (należy użyć drobnego cukru, by łatwo się rozpuścił). Piana powinna być sztywna i błyszcząca, bez grudek. Dodać sok z cytryny, skrobię i barwnik (na czubku łyżeczki) i wmiksować je do masy. Jeśli kolor nam nie odpowiada, można dodać więcej barwnika.
Masę przekładamy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Masę rozkładamy na dwie “kupki” – jedna powinna mieć średnicę około 5-6 cm większą od drugiej. Obie porcje formujemy w kopułkę, a następnie przeciągamy nożem do dekoracji tortów (lub łyżką) bo jej bokach.
Bezę suszymy przez 30 minut w temperaturze 120 stopni, po czym zmniejszamy temperaturę do 100 stopni i suszymy 3 godziny. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, wypuszczamy parę i zostawiamy bezę do ostygnięcia w piekarniku na kilka godzin lub całą noc.
Krem:
Śmietanę ubijamy na puszysty, gęsty krem, pod koniec ubijania dodajemy cukier puder (zmielony cukier z prawdziwą wanilią).
Wykończenie:
Ostudzoną większą bezę układamy na paterze, wypełniamy kremem, wykładamy część owoców, (świeże przykrywamy dodatkową łyżką kremu). Na tak przygotowanym spodzie układamy mniejszą bezę, dekorujemy śmietaną i owocami. Podajemy od razu. Bezę przechowujemy w lodówce do 2-3 dni.
7 komentarzy
Po prostu piękność ! Ekstremalnie szykowna jak dla mnie 🙂
WOW! I chyba nic więcej pisać nie potrzeba 🙂
Cudowna, aż szkoda jeść:)
Pozdrawiam!
http://www.kornikwkuchni.blogspot.com
robi wrażenie,pycha!
ale piękna 🙂 normalnie super 🙂
Przegięcie. Wygląda bardzo, bardzo apetycznie!
Magicznie wygląda a tą masę śmietanową to teraz bym zjadła 😛